24 Kasım Öğretmenler Günü Mustafa Necati Öğretmenlik Onur Ödülü Gerçekleşti.

Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği’nin her yıl 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde verdiği Mustafa Necati Öğretmenlik Onur Ödülü’ne bu yıl öğretmen, yazar, siyasetçi Mustafa Gazalcı uygun görülmüştü. Sayın Mustafa Gazalcı’ya ödülü İzmir’de YKKED ve Konak Belediyesi’nin desteğinde YKKED tarafından düzenlenen törenle sunuldu. Ödül törenine eski İzmir Milletvekili ve CHP grup başkanvekili Kemal Anadol, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, eğitimci yazar, şair Hidayet Karakuş, şair Tuğrul Keskin, eğitim emekçileri sendikaları ile  demokratik kitle örgütü temsilcileri, Mustafa Gazalcı’nın dostları ve yakınları katıldı.

24 Kasım Mustafa Necati Öğretmenlik Onur Ödülü nedeniyle, YKKED kurucu başkanı Prof.Dr.Kemal Kocabaş ile Rıfat Güler tarafından hazırlanan, Mustafa Gazalcı’yı çok yönlü çalışmalarıyla anlatan ve dostlarının yazdığı yazılardan oluşan “Cumhuriyetin Öğretmeni Mustafa Gazalcı” isimli armağan kitap  da  tanıtıldı.

YKKED Mandolin topluluğunun mini konseriyle başlayan törende konuşan YKKED Genel Başkanı Av. Gökhan Bal, Gazalcı’ya verilen ödülün gerekçesini açıklayarak şunları söyledi:

“Meslek  yaşamınızda öğretmen onurunu yüceltmeyi, öğretmenin mesleki hak ve çıkarlarını savunmayı birincil görev saydınız…

Öğretmenlik yaşamınızın ilk gününden itibaren demokratik öğretmen hareketine katılarak, yaşamınız boyunca örgütlü mücadelenin ön saflarında yer aldınız. Tavas Türkiye Öğretmenler Sendikası (TÖS), Denizli Tüm Öğretmenler Birleşme ve Dayanışma Derneği (TÖB-DER) şube başkanlığı görevlerini yürüttünüz.

1969 Kayseri’de Alemdar Sinemasında yapılan TÖS 22. Kurultayına Tavas delegesi olarak katıldınız. Gerici ve ırkçı çevreler tarafından saldırıya uğrayıp yakılmak istenen 400 öğretmenden biri olarak bu katliam girişiminin günümüzdeki önemli bir tanığısınız…

1977’de ve 2002’de Denizli milletvekili olarak katıldığınız parlamento kürsüsünde; ezilen, sömürülen yoksulların, emekçilerin; yoksulluğa mahkum edilen, sürülen, haksızlığa uğrayan eğitim emekçilerinin; baskı ve zorbalıkla susturulmaya çalışılan sendikaların, demokratik kitle örgütlerinin sesi oldunuz. 

Yönetiminde görev aldığınız Türkiye Barış Derneği ile, uluslararası toplumun barış, kardeşlik ve dostluk içinde yaşaması için yürütülen çabalara katılarak ülkemizin vicdanı oldunuz. Bu nedenle 12 Eylül faşist diktatörlüğü döneminde insanlık tarihinin kara lekelerinden biri olarak tutuklanarak zindana atıldınız. Ruhunu Amerikan savaş aygıtı Pentagona satmış Kenan Evren ve suç ortağı generallerin zindanında, teslim olmayan, onurlu direnişinizle, dava arkadaşınız Sayın Dr. Erdal Atabek’in ifadesiyle; “sakin, sabırlı, bilinçli, dayanıklı kişiliğiniz” ile başınız dimdik savaştınız.

 Sayın Mustafa Gazalcı,

Yaşadığınız her anı tarihsel anlamda belgeleyerek, araştırmacı yazar olarak yayımladığınız eserlerinizle gelecek kuşaklara aktardınız. Yapıtlarınızda, Köy Enstitüsü kültürünü, Cumhuriyet Eğitim Devriminin bilinmeyen, unutturulmaya çalışılan uygulamalarını ortaya koydunuz. Her biri baskısız, sömürüsüz, barış içinde bir dünya özlemini dile getiren; laik, bilimsel ve demokratik eğitim mücadelesinde köşe taşı olan 24 kitabınızla, gericiliğin saldırılarına göğüs gerdiniz.

Öğretmenlik onurunu korumak, eğitim hakkını savunmak, yaşamınızın temel ilkesi olarak çalışmalarınıza yön verdi. 

Sayın Mustafa Gazalcı

Sizi yürekten kutluyoruz… Yeni Kuşak Köy Enstitüler Derneği  YKKED 2023 Mustafa Necati Öğretmenlik Onur Ödülünü size vermekten YKKED Genel Merkezi olarak onur duyuyoruz. Size ve ailenize bundan sonraki yaşamınızda sağlık ve mutluluklar diliyoruz.”

Ödül töreninde konuşan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Gazalcı’nın siyasetçi olarak meclis kürsüsünde laik, bilimsel eğitim davasını kararlılıkla sürdürdüğüne dikkat çekerek ödülü hak ettiğini vurguladı ve kendisini kutladı.

YKKED Kurucu Başkanı Prof. Dr. Kemal Kocabaş konuşmasında, Mustafa Gazalcı’nın 22 yıldır dernek çalışmalarına etkin desteğine vurgu yaptı. Gazalcı’nın dernek yayın organı  Yeniden İmece dergisinin hemen her sayısına yazı verdiğini belirten Kocabaş, sayısız dernek etkinliğinin konuşmacısı, sempozyum ve çalıştaylarının da katılımcısı olarak Gazalcı’nın dernek çalışmalarına önemli katkıları olduğunu vurguladı.

Mustafa Gazalcı’nın 1977’den beri CHP milletvekili olarak siyaset arkadaşı ve 12 Eylül faşizmi döneminde Barış Derneği Davası’ndan cezaevi arkadaşı olan eski İzmir Milletvekili Kemal Anadol kürsüye gelerek, yakından tanıdığı siyasetçi Gazalcı’yı anlattı. Kemal Anadol şöyle konuştu: 

Gazalcı ile yollarımız 1977 seçimlerinden sonra CHP Denizli Milletvekili sıfatını kazanarak meclise geldiği gün kesişti. Kırk yıllık dost gibi sarıldık birbirimize. O hiç duraksamadan bir önceki dönem oluşturduğumuz CHP sol kanadında yerini aldı. Aynı ekipte 12 Eylül faşist cuntası TBMM’ni kapatıncaya kadar birlikte olduk. Dostluğumuz bitmedi. İstanbul Kartal Maltepe 2. Zırhlı Tugay Askeri Cezaevi’nde devam etti. İkimiz de Barış Derneği davasında tutuklanmış ve yargılanmıştık. Yıllar sonra, 3 Kasım 2002 seçimlerinden sonra 22. Dönem CHP Grubunda tekrar buluştuk. O Denizli ben de İzmir Milletvekiliydim. Demem o ki, Mustafa ile arkadaşlığın üstünde kardeşliğe varan elli yıla yakın birlikteliğimiz var.

Mustafa’nın önde gelen özelliği çalışkan olmasıdır. Kendisini boş bırakması eşyanın doğasına aykırıdır. Sadece arkadaşı olarak değil, dönemin CHP Grup Başkanvekili olarak söylüyorum; o milletvekilliğinin hakkını veren az sayıda siyasetçiden biridir. Elbette eğitim sorunlarına ağırlık veriyordu. Ama o tarım kesimindeki emekçilerin tütün, pamuk, üzüm üreticilerinin yanındaydı. Özelleştirmelere karşıydı. Sayısız soru ve araştırma önergeleriyle bunları meclise taşımıştı.

 

Mustafa Gazalcı’nın Gönen İlköğretmen Okulu yıllarından sınıf arkadaşı, TÖS ve TÖB-DER örgütlenmesinde, demkokratik öğretmen hareketinden yoldaşı edebiyatçı yazar, eğitimci Hidayet Karakuş da törende şunları söyledi:

Mustafa, yalnız okullarda aldıklarıyla yetinmedi. Gazetelere eğitimle ilgili yazılar yazdı. Demeçler verdi. Kitaplar yazdı. Kitapları da hep eğitim üstüne özellikle Köy Enstitüleri üstünedir. Köy Enstitüleri SistemiKöy Enstitülerinin Meclis Süreci21 Köy EnstitüsüEğitimde Dinci ÇemberKadrolaşma Kıskacında Eğitim

Mustafa Gazalcı’yla okuldan sonra yalnız öğretmen yürüyüşlerinde değil kültür etkinliklerinde de birlikte olduk. Torbalı Yazıbaşı Kültür Etkinlikleri, Eğitim-Sen’in Marmaris’te düzenlediği eğitim söyleşileri, kitap fuarlarındaki etkinlikler, Fakir Baykurt Etkinlikleri, en son yine bir Gönen İlköğretmen Okulu çıkışlı eğitim doktoru Niyazi Altunya için Ankara’da düzenlenen güzel etkinlik… Daha nicesi… O hep aydın, pırıl pırıl bir öğretmen olarak Mustafa Kemal’in eğitim savaşçısı olarak günümüzde de yazmayı sürdürüyor. ”

 

Mustafa Gazalcı ile parlamentodan yakın çalışma arkadaşı olan Prof. Dr. Yakup Kepenek’in kutlama iletisini ise YKKED önceki dönem genel başkan yardımcısı Dr. Semiha Günal okudu. Kepenek iletisinde şunları vurguladı:

Mustafa Gazalcı, kişinin yaptığı iş ile özdeşleşmesinin olağanüstü bir  örneğidir. 

Gazalcı,  eğitim demektir. Gazalcı bedeni ve ruhuyla  eğitimle yaşar; öğretmenliğinin dışında diğer yaptıklarının tamamı, onun üzerinde kitap ve sayısız  makale  yazarlığı;  sendika ve dernek örgütçülüğü ve siyasetteki tüm çalışmalarının tümü  eğitim eksenine göre biçimlenir. Ancak, özenle vurgulanması  gereken çok önemli bir nokta var.  Gazalcı eğitimi öyle sıradan bir eğitim değildir;  Cumhuriyet aydınlanmasının temeli olan laik, demokratik ve bilimsel eğitimdir. 

Yapılan konuşmalardan sonra küsüye çıkan Mustafa Gazalcı ödüle uygun buldukları için YKKED Genel Başkanı Gökhan Bal’ın kişiliğinde yönetim kuruluna, armağan kitabı hazırlayan Kemal Kocabaş ve Rifat Güler’e, desteği için Konak Belediyesine ve başkanı Abdül Batur’a, törene katılarak konuşan başta Kemal Anadol olmak üzere tüm katılımcılara teşekkür etti. YKKED çalışmalarını önemsediğini ve desteklemekten onur duyduğunu belirten Gazalcı, Yeniden İmece dergisinin her sayısında yazısının yayımlandığına dikkat çekti.

YKKED 2023 Mustafa Necati Öğretmenlik Onur Ödülü töreni şair Tuğrul Keskin’in  okuduğu şiirle sona erdi.

Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği (YKKED) kurulduğu 2001 yılından beri Köy Enstitüleri devrimci kalıtını günümüze aktarmak için çalışmalar yapıyor. Bu amaçla yayımladığı yetmişi aşkın kitap, 20 yıldır abonelere ulaştırdığı  “Yeniden İmece” dergisi, 17 Nisan Köy Enstitülerinin kuruluş yıldönümlerinde  verdiği “Aydınlanma Onur Ödülü” ile 24 Kasım tarihlerinde  verdiği “Mustafa Necati Öğretmenlik Onur Ödülü” ve düzenlediği sempozyum, çalıştay, panellerle, Köy Enstitüleri davasını sürdürüyor.

Mustafa Necati, 1926-1929 yılları arasında  Cumhuriyet Eğitim Devriminin ışık saçan Milli Eğitim Bakanıdır. “Memlekette mektep bulamayan çocuk bırakmayacağım” diyerek bakanlık çatısını kuran, öğretmenlik meslek onurunu yücelten, öğretmenlere mektup yazan, Talim Terbiye Kurulunu, Gazi Eğitim Enstitüsünü, Kayseri Zincidere ve Denizli Köy Muallim Mekteplerini kuran Cumhuriyet Devrimcisi Mustafa Necati adına YKKED her 24 Kasım Öğretmenler Gününde Mustafa Necati Öğretmenlik Onur Ödülü vermektedir. 

YKKED 2007 yılında bu ödülü  Ortaklar ve Gönen İlköğretmen Okulu yöneticisi olarak Sayın Mehmet Kahvecioğlu’na, 2009 yılında ise Çifteler Köy Enstitüsü ve Hasanoğlan Yüksek Köy Enstitüsü çıkışlı öğretmen, yazar, şair Sayın Talip Apaydın’a vermiştir. Daha sonra sırayla İvriz Köy Enstitüsü ve Gazi Eğitim Enstitüsü çıkışlı yazar Sayın Mahmut Makal’a, Kepirtepe Köy Enstitüsü ve Hasanoğlan Yüksek Köy Enstitüsü çıkışlı şair, yazar Sayın Mehmet Başaran’a, Aksu Köy Enstitüsü ve Hasanoğlan Yüksek Köy Enstitüsü çıkışlı  yazar, eğitimbilimci Sayın Pakize Türkoğlu’na, Gönen İlköğretmen Okulu, Gazi Eğitim Enstitüsü çıkışlı, yazar, öğretmen örgütçüsü  Sayın Dr.Niyazi Altunya ve son olarak da 2022 yılında İvriz Köy Enstitüsü ve Gazi Eğitim Enstitüsü çıkışlı şair, yazar Sayın Mevlüt Kaplan’a  vermiş ve bu ödülleri kitaplaştırmıştır. YKKED MYK, 2023 yılında Mustafa Necati Öğretmenlik Onur Ödülünü Gönen İlköğretmen Okulu  ve Necatibey  Eğitim Enstitüsü çıkışlı öğretmen, yazar, öğretmen örgütçüsü, 16. ve 22. dönem Denizli milletvekilliği yapmış Sayın Mustafa Gazalcı’ya  vermiş bulunuyor. 

Kısaca YKKED

“Bizler, Cumhuriyetimizin en önemli eğitim projesi olan Köy Enstitüsü çıkışlılarının, kurucularının, çalışanlarının yakınları olarak yan yana gelip.