Köy enstitüleri hem cumhuriyet devriminin ürünü hem devrimlerin taşıyıcısı hem de sürdürücüsüdür.

Köy enstitüleri hem cumhuriyet devriminin ürünü hem devrimlerin taşıyıcısı hem de sürdürücüsüdür. Biz yeni kuşak köy enstitülüler de bu görevi devraldığımızı düşünüyoruz. 

Köy enstitüleri cumhuriyet ilkelerinin de sahibi ve koruyucusudur. O yüzden eski ve yeni kuşak köy enstitülüler cumhuriyet ilkeleri olmadan nefes alamazlar. Yok etmek isteyenlerin karşısında örgütlü ve güçlü bir biçimde duracağımızı söylüyoruz. 

Eski ve yeni kuşak köy enstitülüler cumhuriyetin tüm değerlerine sahip çıkacak, laikliğin yok edilip   herhangi bir dogmanin fikri iktidar olmasına yaşadığımız sürece karşı duracağız. 

İsmail Hakkı Tonguç’un “Kurtuluş Savaşı’nda kanlarını verenlerin hakları ödenecekti. Yeteneklilere, çalışanlara hakları verilecekti. İmparatorluk döneminde olduğu gibi ezen ve ezilen, sömüren ve sömürülen sınıflar bulunmayacaktı. Cumhuriyet bu demekti.  Devrim, en uygun koşulları bularak yeni insan tipleri yaratmak zorundaydı…” sözleri ışığında savaşsız, sömürüsüz bir dünyada aklın aydınlığında hareket eden yeni insanın yaratılması için savaş veren köy enstitülülerin izinden gittiğimiz için duyduğumuz sonsuz gururla Cumhuriyet Bayramımızı kutluyoruz.

Kısaca YKKED

“Bizler, Cumhuriyetimizin en önemli eğitim projesi olan Köy Enstitüsü çıkışlılarının, kurucularının, çalışanlarının yakınları olarak yan yana gelip.