KURTULUŞ MÜCADELESİNİN DOĞUM GÜNÜ ‘’19 MAYIS 1919’’

KURTULUŞ MÜCADELESİNİN DOĞUM GÜNÜ  ‘’19 MAYIS 1919’’

 

               ‘’Milli mücadelenin ve milletimizin yeniden doğuşunun 104.yılı kutlu olsun!’’

 

Atatürk Devrimleri ile Anadolu devriminin en büyük öznesi olan tam bağımsızlık ve milli egemenliğin  temelleri 19 Mayıs 1919 da Samsun’dan başlayan büyük bir yürüyüşle atılmıştır. 

19 Mayıs Milli Mücadele, 19 Mayıs Kurtuluş, 19 Mayıs İlk adım, 19 Mayıs  Cumhuriyettir, ülkemiz tarihinin dönüm noktasıdır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün o günkü Samsun’a çıkış gerekçeleri, bugün de ulus olarak yaşadığımız sorunlardan kurtuluş stratejimiz ve reçetemizdir. 

 

19 Mayıs 1919, ateşin ve ihanetin çemberindeki milletimizin, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde aydınlık günlere doğru yürüyüşünün, başladığı gündür. 

 

19 Mayıs 1919; Ulusumuzun kaderini kendi iradesiyle değiştirerek yeniden yazdığı, eşsiz bir destanın başlangıcıdır.

 

Saltanatın ve hilafetin ülkeyi sürüklediği uçurumdan, yok olma eşiğinden emperyalist planları bozarak tarihin çöplüğüne attığı gündür 19 Mayıs...

 

19 Mayıs ruhu, kongrelerle, millet meclisinin kurulmasıyla, Cumhuriyetle ve sonrasında demokrasiyi yerleştiren kurumlarıyla, bilimsel ve laik eğitimin kalesi köy enstitülerinin kuruluşuyla devam etmiştir. 

 

Köy Enstitülerinde 19 Mayıslar bayramdır, şölendir, Cumhuriyet değerlerinin, sporun, sanatın gençlik için ne denli önemli olduğunun halka benimsetilmesinde değerlendirilen gösterilerdir.  

 

104 yıldır unutmadığımız söz, köy enstitülerinde olduğu gibi yeniden ete kemiğe bürünecek ve “Milletin istiklalini yine milletin kararlılığı ve inancı kurtaracaktır.”  

 

Kararlıyız, Cumhuriyetimizin 100. Yılında, yolumuza “Atatürk Cumhuriyeti” olarak devam edeceğiz.

Kurtuluş için; Türk Milletinin kadını, erkeği ve genci ile Atatürk Cumhuriyeti’nden yana olan tüm siyasi partiler, kişi ve kurumları ile seslerini daha da yükseltmelerinden, 1919 ruhuyla onurlu ve kararlı bir duruşu milletçe sergilemekten başka çare kalmamıştır. 

 

Her bir yurtseverin hak ve demokrasi mücadelesine katılması, tek adam rejiminden kurtulma doğrultusunda çaba harcaması yurttaşlık sorumluluğu, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve Kurtuluş Savaşı Şehitleri’ne borcudur. 

 

Biz; gücümüzü, mücadele kararlılığımızı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten, olan inancımızdan almaktayız. Bu düşünceyi her daim paylaştığımız genç nüfusumuzla dünden daha güçlüyüz.

 

Atatürk’ün “Gençliğe Sesleniş” ile “Cumhuriyetin sahibi” kıldığı gençlerimiz, geleceklerini karartan, umutlarına darbe vuranlara karşı demokratik ve yasal zeminde yanıt vereceklerdir. 

 

Genci, yaşlısı, kadını, erkeği, köylüsü kentlisi, işçisi, çiftçisi, aydını, sanatçısı ve bilim insanlarıyla dönmemek üzere yola çıkan ve yorulmak bilmeyen yurtseverler mücadeleyi asla bırakmadı ve bırakmayacaklar. Bu düşünce ve azimle şartlar ne olursa olsun, Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün açtığı yolda, gösterdiği hedefe yürümekten bir an bile geri durmayacağız. 

 

Bizleri özgürlük ve egemenliğimize kavuşturan, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının, manevi huzurunda saygıyla eğiliyor, minnetlerimizi sunuyoruz. 

Aydınlanma ışığı sönmeyecek 

Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği

 

Kısaca YKKED

“Bizler, Cumhuriyetimizin en önemli eğitim projesi olan Köy Enstitüsü çıkışlılarının, kurucularının, çalışanlarının yakınları olarak yan yana gelip.