8 Mart Kadınlar Günü Basın Açıklaması

 

 

 

 

                                                    Basına ve Kamuoyuna

 

 

Bizler, bütün ömrünü ulusun çağdaşlaşmasına ayırmış Köy Enstitülülerin çocukları ve yakınları olarak inanıyoruz ki; dünya üzerinde bir yudum nefes alabiliyorsak eğer, kuşkusuz bunu engin öngörü sahibi aydınlarımız, cumhuriyetimizin kurucu iradesi, kadınlarımızın ve dünya kadınlarının verdiği mücadeleye borçluyuz.

 

Ve biliyoruz ki bütün bir dünya tarihi, haksızlığa ve zulme karşı mazlumların haklı mücadelesi ile doludur. 8 Mart tam da böyle bir gündür ve zulme karşı açılmış eşsiz bir mücadele bayrağı olarak hâlâ ülkemizin ve dünyanın iyi insanlarının yolunu aydınlatıyor.

 

Bildiğiniz üzere, 8 Mart 1857’de New York'lu dokuma işçisi kadınların, eşit işe eşit ücret, insanca bir yaşam talebi ile zulme, eşitsizliklere ve ayrımcılığa karşı başlattıkları mücadele, Amerikan Polisi’nin müdahalesi sonucu 129 kadın emekçinin ölümü ile sonuçlanmıştı. Ve 1857’de başlayan kadın hakları mücadelesi; Birleşmiş Milletler’in 1977'de ‘kadınlara eşit hakların verilmesinin dünya barışını güçlendireceği’ önerisi ile sonlanmış ve 8 Mart'ın “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olarak anılmasına karar kılınmıştı.

 

Ve bugün İstanbul Sözleşmesi’nin yok sayıldığı, kadınların eğitim sisteminin dışına itilerek değersizleştirildiği, kadın cinayetlerinin katlanılamaz boyutlara ulaştığı ülkemizde Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kederle anıyor; bugünden başlayarak, yeniden 8 Mart’ın kadınların özgürleşmesi mücadelesinde öncü bir rol oynaması için mücadelenin her alanında olacağımızı siz değerli basın mensupları ve kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.

 

 

                                YKKED Genel Merkez ve Şubeleri

 

Kısaca YKKED

“Bizler, Cumhuriyetimizin en önemli eğitim projesi olan Köy Enstitüsü çıkışlılarının, kurucularının, çalışanlarının yakınları olarak yan yana gelip.